Köögid on olnud tubadest eraldi, kuid viimased mõnikümmend aastat on Eestis populaarsed “avatud köögid”, mis laienevad elutuppa. Selle aja sisse jääb ka märkimisväärne disainõhupuhastajate loomise periood kogu maailmas. Tänaseks päevaks on valik kasvanud hüppeliselt ja oleme kodudesse paigaldanud üha stiilsemaid ja samas efektiivsemaid õhupuhastajaid. Kuidas leida see õige õhupuhastaja, mis sobib just Sinu kööki? Õhupuhastaja paikneb köögis sageli silmade kõrgusel, seega disain on väga oluline, kuid mitte nii oluline juhul, kui see on integreeritud. Köögimööbli stiile on palju erinevaid ja see muudab tihti valiku tegemise keeruliseks. Pakume praktilisele kogemusele toetudes mitmeid lahendusi ja uut infot, mis Sulle abiks võiks olla.

Õhupuhastite lahendus

Milliseid õhupuhastajaid on olemas?

Õhupuhastajaid on peamiselt kahte tüüpi: seinale kinnitatavad ja lakke kinnituvad. Kõige rikkalikumat valikut pakub itaalia kvaliteet õhupuhastajate tootja Falmec. Mõeldud on ka klientidele, kellel on väline mootor juba katusele paigaldatud, kui ka sootuks väljapuhke võimaluseta ruumidele. Populaarsemad tooted on lakke ja kappidesse integreeritavad õhupuhastajad, mida Falmec pakub nii roostevaba, kui valgest või mustast klaasist detailidega.valgest klaasist õhupuhasti

Kõige universaalsemad õhupuhastajad töötavad aga bipolaarse ionisatsiooni tehnoloogial. Need efektiivsed „e.ion“ õhupuhastajad on absoluutselt vaba paigutusega ja sobivad kõikidesse ruumidesse, kus on vaja õhku puhastada, jättes kasutajale ruumi kujundamisel vabad käed.

Millised on kriteeriumid lisaks hinnale, mille järgi õhupuhastajat valida?

Esimene kriteerium on meie arvates disain. Teine energia ja efektiivsuse klass, sh ka võimsus. Varem oli lihtne: õhupuhastaja paiknes köögis mille ruutmeetreid oli keskmiselt 12. Sellise köögi puhul oli võimsus 200 kuupmeetrit tunnis täiesti piisav. Tänapäeval on köök aga enamasti elutoa osa. Kaasaegsete õhupuhastajate võimsused jäävad vahemikku 200 kuni 1000 kuupmeetrit tunnis. Võimsust valides tasub arvestada, et õhk peaks vahetuma kümme korda tunnis. Hetkel on eelistatuimad mudelid võimsusega 600-800 kuupmeetrit tunnis.

valge õhupuhasti

Meie koostööpartnerist tehnika asjatundja poolt on koostatud ka valem, mille abil saad valida välja vajaliku võimsusega seadme: Vx1,3×12= mootori tootlikkus.

Õhupuhasti võimsuse valimine

Mida tähendab, et õhupuhastajal on perimeetertõmme?

Sellisel juhul on õhupuhastaja all metall-plaat, mis tõmbab õhu ülesse servadesse jäävatest vahedest. Perimeeter laiendab oluliselt kasulikku tõmbeala. Ilma perimeetrita tavalise võrefiltriga õhupuhastaja tõmbab õhku üles keskelt, perimeeterfiltriga õhupuhastaja tõmbeala on laiem.

Mõlemat tüüpi õhupuhastajad on varustatud alumiiniumist rasvafiltriga. Kui aur tõuseb üles, siis metall jahutab õhu maha ja õli, mis pannilt tuleb, koguneb võre külge. See on vajalik selleks, et mootorit kaitsta, sest üles tõmmatav õhk läheb mootorist läbi ja rasv ei tohi mootorisse sattuda. Rasvafiltreid (või ka võrefiltreid) tuleb regulaarselt pesta.

Mis toimub õhuga edasi, kui see on ülesse tõmmatud?

Edasi peaks õhk minema õue, aga alati ei ole võimalik õhku õue juhtida. Siis paigaldatakse söefiltriga õhupuhasti. Nii nagu nimigi ütleb, on see filter tehtud aktiivsöest. Söefilter eemaldab õhust küll lõhnad, aga söefiltrit tuleb regulaarselt vahetada. Rusikareegel on, et iga poole aasta tagant, aga sagedus oleneb ka kasutamise tihedusest.

On ka selliseid õhupuhastajaid, mille puhul on võimalik süsteemi paigaldada vahelülid. Pliidi kohale tuleb ainult õhupuhastaja, kuid mootor on hoopis pööningul või õues. Siin on kaks võimalust. Ehitajad pakuvad tsentraalse väljatõmbega õhupuhastajaid. Neil on aga see miinus, et tsentraalne väljatõmme võimaldab tööd ainult kahel režiimil, õhupuhastaja on lülitatud kas sisse või mitte. Kuid tavaliselt on nii, et kui me keedame midagi, on vaja väiksemat tõmmet ja kui praeme näiteks pannkooke, kala või hoopis grillime, siis tugevamat, sest kuumus on suurem ja lõhnad tugevamad. Falmec pakub selleks puhuks koos õhupuhastajaga elektroonikaplokki, mis võimaldab mistahes ühefaasilise välimootori ühendada Falmeci õhupuhastajaga.

Mida tähendab bipolaarne ionisatsioon?

Falmec’i valikus on patenteeritud “e.ion” tehnoloogiaga õhupuhastajad. “E.ion” on Falmec’i uus õhupuhastajate sari, mis toob meie köökidesse, sõna otseses mõttes, tubli sõõmu värsket õhku. Nende õhupuhastajate abil on võimalik õhu kvaliteet viia samale tasemele, kui puhtas looduses.

Täiesti uudsel tehnoloogial põhinevad õhupuhastajad puhastavad õhku nii, et lisaks ebameeldivatele lõhnadele eemaldatakse õhust ka kahjulikud ained. Bipolaarselt kontrollitud ionisatsiooni meetodil tekitatud negatiivsed õhuioonid aitavad hoida õhu puhta ja värske, neutraliseerides ning eemaldades positiivsed ioonid, mis tekivad toidu valmistamisel, suitsetamisel jne. Lenduvad orgaanilised ühendid – viirused, hallitus ja bakterid neutraliseeritakse ja muudetakse kahjutuks.

“E.ion” õhupuhastaja kasutamiseks ei ole vaja paigaldada ventilatsioonitorusid, mis lihtsustab oluliselt köögi planeerimist.

E.ion õhupuhastajad

Kuidas õhupuhastajat hooldada?

Enamus õhupuhastajaid on roostevabast metallist. Neid valmistatakse AISI 430 terasest, mis on levinuim ja AISI 304 terasest, mis on kvaliteetsem. Mõned õhupuhastajad on kaetud näpujälgede vastase kaitsekihiga, st kui puutuda roostevaba pinda sõrmega, ei jää jälgi. Siis tasub interneti otsingusse panna sõna fasteel, mis märgistab just neid näpujälje kaitsega õhupuhastajaid.

näpujälje kaitsega õhupuhastaja

Roostevabast terasest köögitehnika hooldamiseks on olemas spetsiaalsed vahendid. Õhupuhastajate jaoks sobib kõige paremini spetsiaalne immutatud salvrätik. Salvrätik vahatab ja puhastab õhupuhasti pinna, jättes sellele kaitsva kihi. Hoiatame sellise roostevaba pinna puhastusvahendi eest, mis on reeglina odav, aga millel on märge, et see ei sobi happevabadele pindadele. Sellise puhastusvahendiga võib tavalise roostevaba pinna ära rikkuda, sest see on happeline ja mõeldud tööstusliku köögitehnika puhastamiseks. Happekindlat roostevaba terast on ainult üks tüüp, mida reeglina õhupuhastajate ja kodutehnika juures ei kasutata, seda esineb profiköökides ja professionaalsete toiduvalmistamise vahendite juures. Puhastusvahendite etikette tasub hoolikalt lugeda.

Roostevaba terase puhastamiseks ei sobi ka abrasiivsed vahendid, mis võivad pinna ära kriimustada. Kliendid on neid kogenematusest kasutanud ja sellega oma õhupuhastaja välimuse ära rikkunud.

Millised on õhupuhastajate valgustamise võimalused?

Kasutatakse põhiliselt kahte tüüpi valgustust, on halogeenlambid ja LED-lambid. LED-valgustite puhul tuleks jälgida valguse temperatuuri, mida mõõdetakse Kelvinites. Näiteks 3000K on soe valgus, aga 5000K külm valgus.

Kui õhupuhastaja on paigaldatud, siis millist võimsust kasutada?

Tavaliselt on valida 400, 600, 800 kuupmeetrise võimsuste vahel. Sõltub sellest, mitu astet õhupuhastajal on, üldjuhul on neid kaks kuni kolm. Vastavalt astmele määratakse tõmbe tugevus. Kasutatav võimsus sõltub valmistatava toidu eripärast. Keetmise puhul piisab väiksemast võimsusest kui praadimisel. Elektrooniliselt juhitavatel õhupuhastajatel on ka taimerid. Sellisel juhul saab jätta õhupuhasti näiteks kümneks minutiks peale toidu tegemise lõpetamist kergel režiimil tööle ja 10 minuti pärast lülitab õhupuhasaja ennast ise välja.

taimeriga õhupuhasti

Mille järgi valida õhupuhastaja suurust?

Enamasti pliidi pinna järgi. Õhupuhasteid on laiusega 50, 60, 70, 90 ja 120 cm, harva ka laiemaid. Kõige levinum on 60 cm laiune. Õhupuhastaja laius mõjutab tõmmet oluliselt vähem, kui võimsus kuupmeetrites. Laiuse kohta võib veel öelda, et kui sein on lai ja lage, siis väike õhupuhasti sinna hästi ei sobi.

Kas õhupuhastajat valides peab ka pliidi tüüpi arvestama?

Ei pea. Erinevus on vaid õhupuhastaja paigaldamise kõrguses.

Gaasipliidi kohale pannakse õhupuhastaja kõrgemale, sest kuumapunkt on gaasileegi kohal 5-6 cm kõrgusel, mitte gaasileegi sees ja seetõttu ei tohi kindlasti õhupuhastit 40 cm kõrgusele paigaldada. Gaasileegi puhul soovitatakse õhupuhasti paigutada 70 cm kõrgusele töötasapinnast. Elektri- või induktsioonpliitide puhul on see lubatud alates 40 cm.

Õhupuhastaja kõrguse valimisel peetakse silmas ka inimese pikkust, et ei oleks ohtu pead ära lüüa.

Puupliidi puhul saab kasutada ainult lakke kinnitatavat õhupuhastajat, kuna puupliidi võimsusest tekkinud kuumapunkt võib õhupuhastajat kahjustada.

Millal kasutada tööpinda integreeritavat õhupuhastajat?

Tööpinda integreeritav õhupuhastaja tõuseb tööpinnast ca 20 cm kõrgusele ja imeb õhu pliidi kohalt. Seda on hea kasutada grillimisel. Disainilt on selline õhupuhastaja väga hea ja puhkerežiimis on see täiesti peidus. Sisse lülitamisel tõuseb seade tööpinnast üles ja on kohe kasutamiseks valmis.

Slide-out extractor hood

Milline on õhupuhastaja tööiga, kas see sõltub ka hinnast?

Suuri erinevusi ei ole. Õhupuhastaja vastupidavus sõltub mootorist ja hooldamisest. Õhupuhastajal tuleb regulaarselt filtreid pesta, siis saab mootor puhast õhku ja on kaitstud.

Õhupuhastaja on oma olemuselt lihtne toode: sellel on mootor ja filter, pole mehhaanilisi liigendeid ega osi, mis võiksid kuluda. Kodutehnikale loetakse moraalse vananemise eaks 12-15 aastat. Paari aastakümne pärast muutub kodutehnika aga retroks ja läheb uuesti ringlusele.

Kas ka õhupuhastajate puhul kehtib reegel et mida kallim, seda parem?

Võime kogemusele tuginedes öelda, et kehtib. Hind sõltub sellest, millist terast on kasutatud, milline on toote viimistlus, milline on mootor ja ka disain. Mõni keerulisema disainiga õhupuhastaja, mida on raskem toota, ongi seetõttu kallim. Hinnad algavad isegi mõnekümnest eurost ja ulatuvad kuni mitme tuhandeni. Kõige rohkem õhupuhastajaid pakutakse hinnaklassis 400-1000 eurot. Integreeritavad ja klassikalise disainiga õhupuhastajad on reeglina soodsamad.

Kokkuvõtteks

  • Õhupuhastajaid on kahte tüüpi: seinale kinnitatavad ja saarele ehk lakke kinnituvad.
  • Õhupuhastajate võimsus jääb vahemikku 400 kuni 1000 kuupmeetrit tunnis. Mida suurem ruum, seda suuremat võimsust läheb vaja. Õhk peaks ruumis vahetuma kümme korda tunnis.
  • Filtreid on erinevaid: võrefilter on levinuim, perimeeterfilter on uuem tüüp ja selle tõmme haarab laiema ala. Kui õhku ei saa ruumist välja juhtida, tasub paigaldada söefiltriga õhupuhastaja või kaaluda Falmec’i “e.ion” õhupuhastaja näol koduse nn “puhta õhu tehase” :-) soetamist.
  • Õhupuhastajale saab juurde osta ka välimootori ja paigaldada see vajadusel pööningule või majast välja.
  • Õhupuhastaja hooldamisel tuleb vältida happelisi ja abrasiivseid puhastusvahendeid.
  • Õhupuhastaja laius sõltub pliidi suurusest ja disain peaks sobima ka köögimööbli kujundusega. Levinumad laiused on 50, 60, 70, 90 cm.
  • Pliidiplaadi tüüp määrab õhupuhastaja minimaalse kõrguse tööpinnast. Elektri- või induktsioonpliidi puhul algab kõrgus 40 cm, gaasipliidi puhul on soovituslik kõrgus 70 cm. Puuküttega pliidi kohale tuleks paigaldada lakke kinnituv õhupuhastaja.
  • Toote hinda kujundavad tegurid on peamiselt kasutatud materjal, võimsus ja disain.
  • Õhupuhastaja juhtimine võib olla mehhaaniline või elektrooniline.

Vaata meie tehtud töid siit