Enne, kui esitad köögi tellimuse on hea eeltöö ise ära teha. Köögi planeerimine ei ole sugugi raske, kui tead mõningaid juhtnööre – kust alustada ja mida on oluline silmas pidada. Sinu töö tulemina on võimalik lihtsustada ja kiirendada esmaste kavandite valmimist. Kogu info, mille ära saadad on kujundajale abiks ja seda adekvaatsema esmase plaani saad, mida täpsem on Sinu joonis.

Siin on Sulle väike ülevaade sellest, kuidas toimida.Mõõdulint

Mõõda ära olemasolev ruum

1. Alustada tuleb vasakult ruumi esimese seinaga ja liikuda paremale, et hakata koondama tulevase köögi kõikide seinte mõõtmeid. Võimalikult täpse planeeringu saamiseks on parim mõõte märkida millimeetripaberile.pliiats ja paber

2. Märgi ära kõik katkestused seina pinnas (aknad, uksed, süvendid jne). Mõõte võttes alusta nurgast suunaga liistu või aknalaua väljaulatuva küljeni. Kui akna all on aknalaud, siis akna mõõdud tuleb võtta aknalaua väljaulatuvate külgede järgi. Ukse mõõtmistulemust kirjutades lisa joonisele ka ukse liikumise suund, kas uks avaneb sisse- või väljapoole. Ära unusta märkida joonisele seadmeid, mille asukoht ei muutu, ventilatsiooniavad ja torupüstak ning muud väljaulatuvad osad (joonisel tähistatud C-ga).

3. Äravoolutoru, torustiku ja pistikupesade puhul on oluline mõõta kuni keskkohani ehk tsentrisse. Köögimööbli sobitamise eesmärgil võib kaaluda vajadusel ning võimalusel torustiku, äravoolutoru ja pistikupesade asukohtade muutmist.

4. Kui tulevase köögi seinapind on mõõdetud, siis võrdle joonisel näidatud A mõõtu Sinu saadud B kogumõõduga. Need tulemused peavad klappima. Selle kogumõõdu järgi saab köögimööbli disainija paika panna, mitu põrandakappi ritta mahub, sh on arvestatud seadmetega.

5. Oluline on paika panna külmiku kõrgus. Selle jaoks mõõda ära ruumi kõrgus ja kirjuta joonise keskele tühjale pinnale saadud tulemus. Näiteks kui eraldiseisva külmiku kõrgus on rohkem kui 180 cm, ei ole selle kohale alati otstarbekas seinakappi planeerida.
Seinakapi sügavus külmiku kohal on soovitav teha külmikuga samasuguse sügavusega. Enamasti jääb eraldiseisva külmiku sügavus 60-70 cm vahele ja laius 55-60 cm juurde.

6. Tööpinna ja seinakappide vahe kõrgus jääb enamasti 50-70 cm vahele. Induktsioon ja keraamiliste pliidiplaatide korral on levinuim ja mugavaim kõrgus 60 cm.

Köögi mõõtmete arvestamine

Materjalide ja tehnika soovid

Pane kirja soovitud materjale niipalju kui vähegi oskad. Näiteks kui karkassi ja mööblitarvikute osas saab köögimööbli tellimuse täitja Sulle abiks olla, siis töötasapindade ja kapiuste puhul võivad Sul olla juba oma kindlad eelistused. Soovide kirjapanekul peaksid kindlasti lähtuma ka eelarvest. Kivist tööpind on hinnalt kõige kallim ja ületab kõrgsurvelaminaadi hinda mitmekordselt. Materjalide valikul lähtu kindlasti ka köögi soovitud eesmärgist – kas köögimööbli esipaneelid peaksid olema vastupidavamast materjalist ehk taluma paremini laste võimalikku mürgeldamist köögis (lastesõbralik köök) või soovid panna rohkem rõhku esinduslikule välimusele (stuudioköök).

Kindlasti on vajalik läbi mõelda ja eskiisi juurde kirja panna, milliseid seadmeid soovid oma tulevasse kööki: külmik, pliit, õhupuhastaja, nõudepesumasin jne. Ka tuleks Sul otsustada, kas soovid integreeritavat või eraldiseisvat köögitehnikat. Arvestada tuleks ruumi mõõtmetega. Kui ruumi on vähe, siis tuleks kaaluda, kas nõudepesumasin on ikka vajalik jne. Väiksema ruumi korral planeeri pigem kitsamad seadmed, et tööpinda jääks rohkem.

Soovime Sulle edukat pealehakkamist köögi mõõtmisel ja seadmete planeerimisel! :-)

Oleme selle kohta loonud ka põhjaliku, illustreeritud PDF juhendi, kust leiad palju kasulikke nippe ja ka reaalse ruudustiku, kuhu oma köögimööblit planeerima hakata.

Lae see alla siit!

Vaata meie tehtud töid siit